Програма реімбурсації лікарських засобів “Доступні ліки” (далі – Програма) діє понад п’ять років, та, незважаючи на воєнний стан, продовжує розвиватись та розширюватись. З 2019 року Програму адмініструє Національна служба здоров'я України (далі – НСЗУ).
Мета програми – зменшення фінансового навантаження на пацієнтів та збільшення доступності ліків. Реімбурсація – це механізм, за яким держава відшкодовує аптекам вартість лікарських засобів. Це відбувається за принципом “гроші йдуть за пацієнтом в аптеку”. Укласти договір про реімбурсацію з НСЗУ може аптечний заклад будь-якої форми власності – як комунальної, так і приватної. Для цього аптека має забезпечити кілька простих вимог:
1. Ліцензію на роздрібну торгівлю лікарськими засобами.
2. Комп'ютери та підключення до інтернету.
3. Аптечну інформаційну систему (АІС), яка дозволяє обмінюватися інформацією з центральною базою даних електронної системи охорони здоров'я.
4. Кваліфіковані електронні підписи в усіх працівників, які відпускатимуть ліки та медзасоби за електронними рецептами.
Контрактування аптек із НСЗУ триває постійно, без прив’язки до якогось терміну. Фахівці НСЗУ готові надати інформаційну підтримку аптекам: для консультації можна звернутися до відділу роботи з договорами з аптеками – за телефонами 044 299 05 49, 044 290 04 05, 044 290 04 06, або на електронну пошту reimb@nszu.gov.ua.
Станом на початок вересня 2023 року договори про реімбурсацію з НСЗУ вже уклали 1276 аптечних закладів. А це – 13 599 місць відпуску лікарських засобів за е-рецептами.
Лікарі первинної ланки виписали більше 62 мільйонів електронних рецептів, із них за перші вісім місяців 2023 року – 9,3 мільйони. Майже 83% е-рецептів уже погашені. Зокрема, у першому півріччі 2023 року, більше 1,6 мільйона українців отримали ліки за програмою реімбурсації.
До програми “Доступні ліки” входять засоби для лікування:
• серцево-судинних захворювань;
• діабету І і ІІ типу, нецукрового діабету;
• хронічного обструктивного захворювання легень;
• розладів психіки та поведінки, епілепсії;
• хвороби Паркінсона.
А також:
• знеболювальні для паліативних хворих;
• імуносупресанти;
• з жовтня 2023 року тест-смужки для вимірювання цукру.
Дані ліки та засоби відпускаються в аптеках за електронним рецептом безоплатно для пацієнта або з незначною доплатою. Програма “Доступні ліки” постійно розширюється.
Зараз до програми реімбурсації входять такі ліки:
232 торгові назви (ТН) – для лікування серцево-судинних захворювань (в т.ч. для профілактика інсультів та інфарктів);
53 ТН – для лікування цукрового діабету 2 типу;
4 ТН – для лікування нецукрового діабету;
23 (+9 комбінації) ТН – для лікування хронічних хвороб нижніх дихальних шляхів;
65 ТН – для лікування розладів психіки та поведінки, епілепсії;
7 ТН – для лікування хвороби Паркінсона;
21 ТН – для лікування осіб у посттрансплантаційному періоді;
72 ТН – препарати інсуліну;
6 ТН – для знеболення паліативних хворих.
Національна служба здоров’я України запрошує аптечні заклади укладати договори на програму реімбурсації “Доступні ліки” та отримувати всі переваги, а саме – відшкодування вартості широкого переліку лікарських засобів від держави.