Президент: Децентралізація наблизить нашу політичну систему до європейської

17.07.2015
Президент: Децентралізація наблизить нашу політичну систему до європейської

Президент Петро Порошенко взяв участь у засіданні Верховної Ради України, на якому розглядався запропонований ним законопроект про внесення змін до Конституції щодо децентралізації влади. Парламент 288 голосами підтримав направлення законопроекту на розгляд Конституційного Суду .

Звертаючись до депутатів зі закликом підтримати законопроект, Глава держави нагадав, що є лише суб’єктом подання, а справжніми авторами є дві високоповажні комісії: українська Конституційна та європейська Венеціанська, яка схвалила велику роботу, проведену в Києві.

Глава держави підкреслив, що зміни не зачіпають розподілу повноважень між Верховною Радою, Урядом і Президентом, а стосуються лише стосунків центральної влади з місцевим самоврядуванням. «Повноваження ми передаємо на рівень громад, а не областей, чи, не дай Боже, якихось там республік. Саме громади, як-то міста, села, селища та їхні об’єднання, є первинною, базовою, головною одиницею у системі адміністративно-територіального устрою України», – зазначив Президент.

Буде ліквідовано інститут голів державних адміністрацій, а оперативне управління областями і районами переходить до обласних та районних виконавчих комітетів. Виконкоми будуть формуватися місцевими радами, яких обирають люди, наголосив Глава держави.

Для нагляду за додержанням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування в районах та областях вводиться новий інститут – інститут префектів. «Вони не матимуть жодного стосунку до розпорядження бюджетними потоками, фінансовими ресурсами місцевого самоврядування. Вони не керуватимуть, а лише здійснюватимуть наглядові функції», – підкреслив Глава держави.

Президент наголосив на принциповій позиції – децентралізації нема місця в таких сферах, як оборона, зовнішня політика, національна безпека, контроль за дотриманням громадянських прав та свобод.

Президент особливо зазначив, що зміни до Конституції не мають жодного натяку на федералізацію. «Україна була, є й буде унітарною державою. Проект змін до Конституції не передбачає і не може передбачати ніякого, як сьогодні написали деякі ЗМІ, особливого статусу Донбасу. Там його просто немає!», – підкреслив Глава держави, додавши, що проект змін до Основного Закону припускає можливість специфічного порядку здійснення місцевого самоврядування в окремих адміністративно-територіальних одиницях Донецької і Луганської областей, що визначається окремим законом. І такий Закон вже двічі ухвалювався Верховною Радою.

«Запропонована норма жодною комою не виходить за межі Мінських домовленостей, які всім світом – Радою безпеки Організації Об’єднаний Націй, всіма нашими партнерами, які забезпечують потужну світові коаліцію підтримки України під час російської агресії, – ці Мінські домовленості визнані безальтернативною основою для політико-дипломатичного врегулювання», - сказав Президент. Він наголосив, що на українську владу в питанні змін до Конституції ніхто не тисне ззовні.

«Закликаю політиків не збурювати суспільство пустими балачками, а вчитися демократії, засвоювати мистецтво пошуку компромісу», – підкреслив Президент. Петро Порошенко підкреслив, що Венеціанська комісія визнала запропоновану модель сумісною з Європейською хартією місцевого самоврядування. «Децентралізація наблизить нашу політичну систему до європейської», – сказав він.

Глава держави також закликав Конституційну комісію дослухатися до лідерів кримськотатарського народу і передбачити норму, що Автономна Республіка Крим як невід'ємна складова частина України є національно-територіальним утворенням, через яке кримськотатарський народ реалізує своє право на самовизначення. Крім того, Президент очікує від комісії зміни до Конституції в частині реформування прогнилої судової системи.

Поділитися: