
В березні відзначають Всесвітній день захисту прав споживачів. За роки незалежності створена законодавча база, яка в основному, забезпечує права споживачів. У травні 1991 року був прийнятий Закон України «Про захист прав споживачів». Одними із найважливіших постулатів цього закону є право вибору та право на захист від неякісних та небезпечних товарів і послуг, отримання компенсації в разі придбання товарів низької якості чи отримання незадовільних послуг.
Проте всі ми знаємо, що незважаючи на норми чинного законодавства на українські прилавки потрапляють і неякісна харчова продукція, і неякісні товари широкого вжитку, часто український споживач отримує послуги, рівень яких є надто незадовільним. Тому забезпечення конституційних прав громадян як споживачів на відповідну якість і безпеку товарів, робіт, послуг, отримання необхідної, вірогідної та доступної інформації про них – один із пріоритетних напрямів діяльності Держспоживстандарту України і його територіальних органів.
Дієвим інструментом забезпечення якості і безпеки продукції є державний нагляд і контроль. Головна мета державного нагляду – використовуючи правові методи впливу на виробників, захистити права споживача на отримання товарів і послуг гарантованої якості і безпечних при вживанні та в експлуатації, не допустити на ринок продукцію, яка не відповідає вимогам нормативних документів. Державний нагляд з кожним роком все більше набуває соціальну спрямованість. Основна увага надається стану якості харчової продукції, продукції легкої промисловості, складній побутовій техніці, товарам народного вжитку. Ряд позапланових перевірок проходить за листами управлінь у справах захисту прав споживачів а також за скаргами споживачів.
Захистити товар від підробок, допомогти ідентифікувати продукцію, покликане маркування продукції – інформація на упаковці, що містить відомості різного характеру у вигляді тексту, окремих графічних, кольорових символів. Ознайомившись з інформацією на упаковці споживач дізнається про склад харчового продукту, у тому числі харчових добавок та ароматизаторів, що використовувались при його виробництві, кінцеву дату споживання, застереження щодо вживання харчового продукту певними категоріями населення (дітьми, вагітними жінками), про наявність у продукті ГМО. Ця інформація дозволяє споживачеві зробити усвідомлений вибір. Наші громадяни повинні мати достовірну інформацію про продукцію, яку вони вживають, про всі потенційні ризики, з якими вони щодня стикаються, заходячи в продовольчий магазин, а не сліпо вірити рекламі виробника, і думати, що все, що потрапило на ринок, є безпечним за умовчанням.
Щиро радимо споживачам – вивчайте, використовуйте та захищайте свої права!
Наші щирі вітання усім, хто бере безпосередню участь у формуванні і реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів, усім, хто захищає наші права – права людини, особистості, споживача.