30 липня – Всесвітній день протидії торгівлі людьми

30.07.2024

Торгівля людьми є надзвичайно глобальною та прибутковою злочинною індустрією в світі. Воєнний конфлікт, який вибухнув в Україні сприяє поширенню торгівлі людьми в різних її формах.

Складне матеріальне становище громадян спонукає їх до пошуків заробітку за межами України, де в міру своєї необізнаності вони можуть стати жертвами торгівлі людьми.

Серед багатьох форм торгівлі людьми в найбільше випадків посідає трудова експлуатація. Примусова праця - це ситуація, в якій жертви змушені працювати проти їхньої власної волі, під погрозою насильства або інших форм покарання, їхня свобода обмежена і на ступінь володіння власністю здійснюється тиск.

Однією з найтиповіших форм трудової експлуатації сьогодні є використання безоплатної праці, зокрема, на умовах випробувального терміну або стажування, невиплата заробітної плати. З метою уникнення зазначеної проблеми трудові відносини необхідно розпочинати з укладання трудового договору.

Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається статтею 43 Конституції України. Роботодавців, які порушують встановлені терміни виплати зарплати, або взагалі не виплачують її, можна віднести до категорії таких, які здійснюють трудову експлуатацію.

Коли людина не може реалізувати свій потенціал в плані кар'єри, доходу та своєї фінансової спроможності, тоді, коли вона знаходить оголошення про те, що є вакансії, то людина може не зрозуміти, що тут є якась підозріла інформація. Статистика свідчить про те, що торгівля людьми відбувається стосовно і жінок, і чоловіків.

Основними уразливими категоріями осіб, які відносяться до групи ризику потрапити до торгівців людьми є:

- незаміжні жінки, самотні матері, розлучені особи;

- молодь, діти вулиці, діти-сироти, вихідці з неблагополучних сімей;

- сільське населення;

- внутрішньо переміщені особи;

- іноземні громадянитрудові мігранти;

- особи, які зазнали насильства, у тому числі сексуального;

- бідні, малозабезпечені особи;

- особи з проблемами психічного здоров'я.

Сексуальна експлуатація та наругаце форма чи спроба зловживання вразливим становищем, владою чи довірою з метою отримання вигоди (матеріальної, соціальної чи політичної) — шляхом сексуальної експлуатації іншої особи.

У кризових умовах, таких як війна та внутрішнє переміщення, сексуальна експлуатація та наруга може проявлятися ще й в гуманітарному контексті. Наприклад, у спробі вчинення будь-яких небажаних дій сексуального характеру в обмін на їжу або іншу гуманітарну допомогу, працевлаштування тощо.

Види та ознаки сексуальної експлуатації:

примус до сексуальних послуг в обмін на гуманітарну допомогу, гроші, навчання, роботу, товари чи послуги;

вимоги здійснювати дії сексуального характеру в обмін на безкоштовне проживання;

використання у проституції, порнографії, стриптизі чи вебкамі (спілкуванні еротичного характеру за допомогою відеочату);

дії сексуального характеру без усвідомленої згоди або згоди отриманої під тиском;

вимоги надіслати фото або відео сексуального характеру тощо.

Щоб вберегтися вберегтися від сексуальної експлуатації:

Залиште робочу та домашню адреси родичам.

Оформіть трудові стосунки.

Зробіть копії всіх документів.

Вигадайте кодове слово.

Якщо ж ви вже стали жертвою сексуальної експлуатації, не бійтеся звертатися по допомогу. Ніщо не може виправдати насильство. Не мовчіть! Ви маєте право на безпечне життя без страху і на майбутнє без насильства.

Важливо! Урядова "гаряча лінія" 15-47, де надаються інформаційні, психологічні та юридичні консультації чоловікам та жінкам, які постраждали від домашнього насильства, насильства за ознакою статі, насильства стосовно дітей, або з питань загрози вчинення такого насильства, а також надається психологічна допомоги потерпілим від домашнього насильства жінкам, чоловікам, дітям.

Поділитися: