Виїзд за кордон усиновлених дітей та кандидатів в усиновлювачі на особливому контролі

04.11.2022

В райдержадміністрації відбулась нарада щодо моніторингу виїзду за кордон усиновлених дітей та кандидатів в усиновлювачі.

Усиновлення дітей є пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Служба у справах дітей Коломийської райдержадміністрації вживає всіх вичерпних заходів, щодо влаштування дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, які перебувають на первинному обліку служби у справах дітей Коломийської райдержадміністрації, під сімейні форми виховання (усиновлення є однією з них).

На території Коломийського району станом на 2022 рік не було випадків скасування усиновлення, батьки належно виконують свої обов’язки стосовно своїх усиновлених дітей.

Протягом 2022 року відбулося одне міжнародне усиновлення дитини, позбавленої батьківського піклування, яка перебувала на первинному обліку служби у справах дітей Коломийської райдержадміністрації, та була влаштована у Залучанський дитячий будинок-інтернат. Сім’я усиновлювачів є іноземцями, які успішно виховують власних дітей.

Додатково повідомили, що від початку року у Коломийському районі усиновлено 8 дітей, з них:
- 5 дітей, які перебували на обліку Коломийської міської територіальної громади-усиновлені громадянами України;
- 2 дітей, які перебували на обліку Отинійської селищної територіальної громади-усиновлені громадянами України;
- 1 дитина, яка перебувала на обліку Матеївецької сільської територіальної громади-усиновлена іноземними громадянами.

Служба у справах дітей Коломийської райдержадміністрації консультує щодо переліку документів та взяття на облік кандидатів в усиновлювачі, а також допомагає у пошуку дітей для влаштування в родину.

Довідково:

В умовах воєнного стану особлива увага приділяється захисту прав усиновлених дітей. В зв’язку із цим, набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей» від 24 травня 2022 року №618.

Відповідно до пункту 82-2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 року №905, встановлено, що у разі коли усиновлена дитина тимчасово переміщена (евакуйована) за межі України під час введення на території України надзвичайного або воєнного стану, усиновлювачі зобов’язані забрати дитину в присутності посадової особи консульської установи України після пред’явлення пакету документів разом з рішенням суду про усиновлення.

Особи, які усиновили дитину (дітей) та мають намір, у зв`язку із ситуацією в країні виїхати разом з усиновленою дитиною за межі України на строк більше ніж 90 днів, повідомляють службу у справах дітей за місцем взяття дитини на місцевий облік (службу у справах дітей, яка готувала висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини) шляхом надсилання письмової заяви про виїзд.

При перетинанні кордону погодження виїзду зі службою у справах дітей не потрібне.

Якщо перебування з дитиною за межами України більше ніж 90 днів, необхідно дотримуватись прав дитини та діяти згідно чинного законодавства, повідомивши у визначений термін відповідні інстанції.

Особа має право на таємницю перебування на обліку тих, хто бажає усиновити дитину, пошуку дитини для усиновлення (служба у справах дітей Коломийської райдержадміністрації надає вичерпну інформацію, щодо дітей, які перебувають на обліку з усиновлення), подання заяви про усиновлення та її розгляду, рішення суду про усиновлення (стаття 226 Сімейного кодексу України).

Міждержавне усиновлення – є самостійним інститутом міжнародного приватного права, головним завданням якого є надання дітям, що залишились без батьківського піклування, сімейних умов та довгоочікуваних батьків. Тобто, міждержавне усиновлення є підставою для виникнення сімейних відносин як юридичного акту за участю іноземного громадянина.

Поділитися: