Україна на шляху розбудови правової держави визначила своїм головним конституційним обов’язком утвердження та забезпечення прав і свобод людини, а також їх гарантії, що становлять зміст і спрямованість діяльності держави та захищаються судом. Судові рішення відповідно до ст. 124 Конституції України є обов’язковими до виконання на всій території України.
Державний виконавець зобов’язаний прийняти до виконання виконавчий документ, який виданий на підставі рішення суду чи інших органів (посадових осіб), що відповідає вимогам Закону «Про виконавче провадження», і в триденний термін виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, яку направляють сторонам виконавчого провадження, та пропонує виконати боржнику рішення самостійно — у термін до семи днів з моменту винесення постанови.
У разі невиконання боржником рішення майнового характеру у цей термін, з боржника стягують виконавчий збір у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає стягненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, та витрати на проведення виконавчих дій. Витрати органів державної виконавчої служби на організацію та проведення виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішень є витратами виконавчого провадження – ст. 41 Закону України «Про виконавче провадження»
Витрати виконавчого провадження здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України та коштів виконавчого провадження, які використовуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
До витрат на організацію та проведення виконавчих дій належать кошти, витрачені на:
1) перевезення, зберігання і реалізацію майна боржника;
2) оплату праці експертів, перекладачів та інших осіб, залучених у встановленому порядку до провадження виконавчих дій;
3) поштовий переказ стягувачеві стягнених аліментних сум;
4) розшук боржника, його майна або розшук дитини;
5) розміщення оголошень в засобах масової інформації;
6)виготовлення та пересилення документів виконавчого провадження,ведення Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень,
7) інші необхідні витрати для забезпечення належної організації виконання рішень органами державної виконавчої
Про стягнення з боржника витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, державний виконавець виносить постанову, яка затверджується начальником відповідного відділу державної виконавчої служби. Постанова про стягнення з боржника витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, може бути оскаржена сторонами до суду у 10-денний строк.
Щоб уникнути сплати виконавчого збору та витрат, відділ державної виконавчої служби Коломийського міськрайонного управління юстиції рекомендує боржникам виконувати рішення суду чи інших органів (посадових осіб) у наданий державним виконавцем термін.