20 лютого в приміщенні міського Палацу культури «Народний дім» Коломийським міськрайонним центром зайнятості за участю представників обласного центру зайнятості, Коломийської районної державної адміністрації, управління Пенсійного Фонду в м. Коломиї та Коломийському районі, центру соціальних служб для сім’ї та молоді, Коломийського об’єднаного міського військового комісаріату та роботодавцями Коломийщини з нагоди “Дня соціальної справедливості” проведено “круглий стіл”.
Захід відкрив директор міськрайонного центру зайнятості Мирослав Мацьків, який розповів, що соціальна справедливість в умовах ринку, крім рівних можливостей, повинна включати й інший важливий компонент – державний соціальний захист і допомогу непрацюючим, малозабезпеченим людям. Тобто державні гарантії для тих, хто за тих чи інших причин (вік, стать, сімейні обставини, інвалідність тощо) випадає із рівно конкурентних умов, нездатний забезпечити собі сам гідне життя в вирії життєвої нестабільності. Проте основними вимогами до такого дня громадяни хотіли б бачити соціальну справедливість з боку держави, а саме достойні зарплатні, належні соціальні виплати, правовий захист та неухильне дотримання і виконання законів.
Він наголосив, що в умовах триваючої світової економічної кризи в суспільстві все більш загострюється розуміння «соціальної справедливості», тому має не аби яку важливість та своєчасність прийняття нового Закону України «Про зайнятість населення». Закон передбачає стимулювати роботодавців створювати нові робочі місця з гідною оплатою праці, насамперед, для соціально-незахищених верств населення: молоді, людей передпенсійного віку, осіб з інвалідністю. Громадяни зможуть безкоштовно отримати другу професію та підвищити кваліфікацію. Зазначив, що така істотна підтримка і для безробітних, і для роботодавців сьогодні дуже актуальна та необхідна. Подав надію, що новий Закон стимулюватиме зростання зайнятості населення зокрема і в сільській місцевості, легалізацію робочих місць, сприятиме розвитку підприємництва, підтримці малого бізнесу, підвищенню конкурентоспроможності громадян на ринку праці.
Начальник управління Пенсійного фонду м.Коломиї та Коломийському району Галина Григорчук зазначила, що в умовах, коли держава починає нову політику, орієнтовану на підвищення економічних, соціальних та гуманітарних стандартів для кожного громадянина, актуальним стає питання забезпечення дотримання соціальних гарантій, а саме легалізація заробітної плати та погашення заборгованості з її виплати.
Дуже важливо, щоб громадяни усвідомили, що їх згода отримувати заробітну плату в «конвертах» позбавляє їх соціального захисту. Адже пенсію вони матимуть тільки з офіційно нарахованої суми заробітної плати.
Якщо роботодавець не проводить відрахування з неофіційної заробітної плати в Пенсійний фонд, це значить: відсутність гарантованого розміру заробітної плати, відсутність будь-яких соціальних гарантій, передбачених для працівника, а саме: право на відпустку, в тому числі додаткову і без збереження зарплати, право на оплату лікарняного листа, право на достроковий вихід на пенсію (якщо робота пов'язана зі шкідливими умовами праці), відсутність права на охорону праці, відсутність права на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві.
Директор центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Л.Галамейко визначила термін «дитяча праця». Розповіла, що протягом тривалого часу проблема використання праці дітей розглядалась під кутом байдужості, однак в останнє десятиріччя ситуація різко змінилася. Дитяча праця привертає все більшу увагу на національному та міжнародному рівнях, і нині в усьому світі вона визнана як вирішальний фактор, що характеризує експлуатацію та порушення прав дітей.
Вона акцентували увагу присутніх на тому, що освіта є одним із найсуттєвіших вирішень, щоб запобігти використанню дитячої праці. Бо діти, які отримали базову освіту та здобули професійні навички, мають більше шансів на ринку праці, вони обізнані зі своїми правами і тому менш вірогідно, що виконуватимуть небезпечну роботу чи працюватимуть у шкідливих умовах.
По закінченню «круглого столу» учасники висловили готовність використовувати нові підходи, інноваційні методи, залучаючи і орієнтувати органи законодавчої та виконавчої влади, роботодавців і профспілки, а також суспільні організації, для вирішення проблем громадян.
Центр зайнятості висловлює щиру подяку всім учасникам «круглого столу» за активну роботу, тісну співпрацю і сподівається на її продовження в майбутньому.