46 річниця підняття синьо-жовтого прапору в селі Дебеславці Коломийського району

08.05.2013
46  річниця підняття синьо-жовтого прапору в селі Дебеславці Коломийського району

7 травня 2013 року в селі Дебеславці Коломийського району відбулось урочисте освячення пам’ятного знаку – тризуба увінчаного хрестом, на якому викарбовано 97 прізвищ, вихідців з Дебеславців, які боролися за незалежність України.

Біля пам’ятного хреста проведено панахиду за загиблими воїнами, борцями за волю та незалежність та концертну програму за участю учнів Дебеславцівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів. Також священик освятив пам’ятну дошку та місце під капличку, яку місцеві мешканці невдовзі планують збудувати біля хреста. Перший заступник голови райдержадміністрації Роман Теодорович Панчук привітав громаду та гостей села зі світлим святом Воскресіння Христового та висловив сподівання, що наші діти і онуки не схиблять і побудують гідне майбутнє, що втримають незалежність, за яку віддало своє життя минуле покоління, пам’ятатимуть, дбатимуть і примножуватимуть передане їм, берегтимуть незалежність і ніколи не нарікатимуть на Україну, бо самі є ковалями своєї долі. А насамперед шануватимуть кров’ю виборену свободу в честь дідів і прадідів, які погинули в лісах та катівнях.

Довідка: За словами дослідника історії рідного села Володимира Покидка, 1967 року на другий день Великодня на місці теперішнього пам’ятного хреста невідомий повісив синьо-жовтий стяг. Село попало під тотальну перевірку. У злочині звинуватили сільського тракториста Степана Ткача, але чи був це він, не доведено. Під впливом тортур чоловік взяв на себе відповідальність за скоєне і, як наслідок, пропав у Архангельську.

Після цього, у 1974 році, на старій груші в день святого Миколая знову було піднято прапор. Його вивісив уродженець села Дебеславці, житель села Трач Михайло Слободян. Він був засуджений до одинадцяти років та дев’яти місяців заслання.

У 2007 році, через сорок років після першого підняття стяга на цій горі було зведено пам’ятний дубовий хрест. Це єдине село нашої області, в котрому за часів комуністичного панування було вивішено синьо-жовтий прапор. Метою відзначення свята вважається підняття історичного кореня правди.

Поділитися: