«Чи на часі впровадження реформи місцевого самоврядування в Україні?» – саме таку назву мала перша дискусійна панель круглого столу з питань громадського обговорення шляхів реалізації Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади, яка відбулася у Житомирі за сприяння швейцарсько-українського проекту з підтримки децентралізації влади DESPRO.
На думку Віце-прем`єр-міністра України – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Володимира Гройсмана, «реформа не просто на часі, вона перезріла». Реформу місцевого самоврядування, за його словами, необхідно було провести одразу ж після здобуття Україною незалежності – передати громадам владу, можливості і ресурси для власного розвитку.
«Натомість ми отримали зовсім іншу систему, яка породила жорстку централізацію, і суспільство знаходилось під тиском влади. Це потрібно змінити», – сказав він.
Володимир Гройсман зазначив, що суть реформи - надати громадам – містам, селищам та селам повноваження і ресурси для ефективного розвитку, а також можливість обирати свою владу і контролювати її ефективність.
«У 2014 році ми маємо змінити систему управління країною і дати владу громадам. Нам потрібна сьогодні підтримка більшості парламенту, оскільки ряд законопроектів щодо реформи вже знаходиться у його стінах. Також нам необхідно внести відповідні зміни в Конституцію України, щоб раз і назавжди закріпити принципи, які дозволять нам зробити життя наших громад успішним», – сказав Віце-прем`єр-міністр.
В ході дискусії Перший заступник голови Адміністрації Президента України Геннадій Зубко висловив думку, що найголовнішим для якісної реалізації реформи є питання кадрового забезпечення.
«Є чітко поставлене завдання – кадрові зміни в країні. Квотного принципу не може бути в сфері кадрових призначень. Є принцип відповідальності, фаховості. Необхідно знайти молодих людей, той кадровий резерв, який є на місцях, залучити до співпраці, дати інструменти і повноваження», – зазначив він.
На важливості підвищення кваліфікації кадрів місцевих органів влади наголосив і керівник Центру експертизи реформ місцевого самоврядування Ради Європи Даніел Попеску, зазначивши, що деякі країни починали реформування влади зі значного скорочення чиновницького апарату. «Естонія та Латвія скоротили на 15-30% заробітні плати всім державним службовцям. В Іспанії, наприклад, вирішили залишити одного чиновника з десяти через фінансову ситуацію. Ці країни сподівалися, що такі рішення будуть тимчасовими, але ж вони все ще тривають», – сказав він.
У свою чергу директор Швейцарського бюро співробітництва в Україні Гуідо Бельтрані повідомив, що «всі опитування громадської думки, проведені в Україні, послідовно демонструють, що децентралізація є важливою для України». Він висловив упевненість в тому, що міжнародні партнери України готові підтримувати реформу місцевого самоврядування і на перших її кроках, і на етапі подальшої реалізації.