Арсеній Яценюк про урядову реформу податкової системи в Україні

11.08.2014

Уряд України пропонує комплексний план змін у податковій системі. Про це на засіданні Кабінету Міністрів у середу, 6 серпня, заявив Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк.

Глава Уряду повідомив, що Кабінет Міністрів розробив план економічного зростання: «Ми вважаємо, що Парламент у вересні повинен прийняти закон про економічне зростання, який передбачає податкову реформу, реформу єдиного соціального внеску та скасування податкової міліції. Це перший пакет, який необхідний для того, щоб Україна почала розвиватися».

Арсеній Яценюк зазначив, що сьогоднішня економічна модель в Україні – це коли всім дають рибу: «Щоправда, риба протухла, переморожена і ще радянського зразку хек. Ми пропонуємо всім в руки дати вудочку з хорошою котушкою і з великим гачком, на який попаде велика і якісна риба».

Глава Уряду зазначив, що основні проблеми української податкової системи - це кількість податків, система їх адміністрування та податкові ставки. Для вирішення цих проблем Уряд України пропонує комплексний план змін в податковій системі.

Сьогодні в Україні існує 22 обов'язкові платежі, які сплачують суб'єкти підприємницької діяльності. Уряд натомість пропонує залишити тільки 9 податків.

За словами Арсенія Яценюка, скасовується «низка рудиментів, в першу чергу збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності»: «У багатьох суб'єктах підприємницької діяльності висить папірець - написано «патент». 123 тисячі платників податку абсолютно неефективно використовують свій час, і ми вважаємо, що цей збір повинен бути скасований».

Також, повідомив Глава Уряду, пропонується скасувати збір у вигляді цільової надбавки на природний газ для споживачів усіх форм власності, рентну плату за транспортування нафти і газу, збір за місця для паркування транспортних засобів, туристичний збір та збір на виноградарство, садівництво і хмелярство.

Частина податків, за концепцією Кабінету Міністрів, трансформується і узагальнюється: «Ми якісно видозмінюємо акцизний податок. Тепер до акцизного податку будуть входити сам класичний акцизний податок і додаткові платежі, які по своїй правовій природі прив'язані до акцизу. Тому що акциз - це податок на розкіш. У рамках нового акцизного збору ми вводимо класичний податок на розкіш, переводимо туди реєстрацію першого транспортного засобу, екологічний податок з палива і збір за цільову надбавку по тарифу за електроенергію».

Уряд пропонує також ліквідувати збір за використання лісових ресурсів і перевести в класичний екологічний податок.

Щодо рентної плати, Арсеній Яценюк нагадав, що Уряд підвищив рентні платежі на найбільш прибуткові галузі української економіки - газ і нафту, руду та інші корисні копалини: «Ми трансформуємо рентну плату і пропонуємо збір за спеціальне використання води, плату за користування надрами і збір за використання радіочастотного ресурсу України перевести в єдиний рентний платіж і встановити нову систему і базу оподаткування».

Що стосується податку на нерухоме майно і плату за землю, Уряд пропонує перейти в класичну європейську модель і ввести єдиний податок – податок на нерухоме майно, який буде передбачати як оподаткування земельних ділянок, так і нерухомості, яка розташована на земельних ділянках. Уряд пропонує перевести в систему єдиного податку фіксований сільськогосподарський податок.

При цьому, додав Арсеній Яценюк, в рамках законопроекту про бюджетну децентралізацію податок на нерухоме майно і єдиний податок (колишній сільськогосподарський податок) переходять виключно в бюджети місцевих територіальних громад.

Що стосується податку на прибуток, зазначив Глава Уряду, сьогодні він сплачується за остаточним принципом, «реальний прибуток і платежі до бюджету не відповідають дійсності». Уряд пропонує уніфікацію бухгалтерського і податкового обліку: «Те, про що говорять вже десятки років і що жодного разу так і не відбулося, - скасувати податковий облік по податку на прибуток і перевести облік сплати і нарахування податку на прибуток виключно на підставі даних бухгалтерського обліку».

Арсеній Яценюк зазначив, що в цій схемі передбачені лише три виключення на противагу 49 пунктам, за якими різняться податковий і бухгалтерський облік: «Залишиться тільки три спеціальні регулюючі функції, які будуть впливати на нарахування податку на прибуток: амортизація, формування резервів і фінансові операції. І робити це повинні виключно з тієї точки зору, що міжнародні стандарти бухгалтерського обліку дають таке широке визначення цих трьох пунктів, що всі країни, як правило, в своєму податковому обліку регулюють відповідні три категорії окремим законодавством».

Кабінет Міністрів також запропонував на обговорення модель реформування ПДВ в аграрному секторі. «Усі, в кого річний обсяг виручки не більший 20-ти мільйонів гривень і в кого не більше 3-х тисяч гектарів, залишаються на сьогоднішній системі оподаткування податку на додану вартість. Всі інші переходять на загальну систему оподаткування».

«Загалом це означає, що 90% всіх суб'єктів підприємницької діяльності, які працюють в аграрному секторі, залишаються на пільговій системі оподаткування. 10% переходить на загальну систему оподаткування», - пояснив Арсеній Яценюк.

«Ми знаємо, що в стінах Парламенту є дуже серйозне аграрне лобі, і саме для цього ми готові до дискусії з Верховною Радою України з приводу того, яку систему сплати суб'єктами підприємницької діяльності в аграрному секторі ми вибираємо», - додав він.

Глава Уряду зазначив, що зміна режиму оподаткування в АПК потягне за собою зміну підходів в державній підтримці підприємств галузі: «Вважаю, що в наступному році основним елементом підтримки підприємств АПК, в першу чергу, повинна бути компенсація процентної ставки за отриманими кредитами. Це найбільш прозорий і ефективний механізм».

«До кінця поточного року у нас є майже 0,5 мільярда гривень на компенсацію процентних ставок. У наступному році ми передбачимо значнішу суму коштів для того, щоб компенсувати для сільгоспвиробників процентні витрати, пов’язані з залученням кредитів», - підкреслив Арсеній Яценюк.

ІНФОГРАФІКА: Концепція реформування податкової системи України.

Поділитися: