Соціальна адаптація внутрішньо переміщених людей - один з викликів, який постав у час війни.
На сьогодні Прикарпаття прийняло близько 150 тисяч людей з числа ВПО, чимало з них осіли на теренах нашої області. Їм доводиться проходити досить складний процес спершу адаптації на новому місці, а далі - інтеграції у громаді.
Відтак наше завдання - допомогти цим людям повернутись до звичного життя, але вже в новому середовищі та за інших умов. Тому мають бути розроблені ефективні інструменти, як на державному, так і на місцевому рівнях.
Задля цього провели засідання Координаційного центру підтримки цивільного населення при обласній державній адміністрації за участі представників міжнародних організацій, з якими активно співпрацюємо в контексті допомоги ВПО, голів рад з питань ВПО, що діють в області, працівників служби зайнятості та відповідних структурних підрозділів ОДА.
Коломийська райдержадміністрація взяла участь у засіданні онлайн.
Одне з важливих питань, порушених під час засідання, - налагодження ефективної комунікації між громадам та людьми з числа ВПО для їхньої інтеграції на новому місці й вирішення нагальних питань. Задля цього у 38 територіальних громадах Прикарпаття діють ради з питань ВПО.
Важливим кроком для соціалізації внутрішньо переміщених людей є їхнє працевлаштування.
За даними обласної служби зайнятості, на сьогодні у них зареєстровані 683 людей з числа ВПО. З початку 2024-го працевлаштовано 182.
У державі діє низка програм для підтримки ВПО, зокрема щодо організації професійного навчання для перекваліфікації, можливість отримання ваучера на навчання для підвищення кваліфікації, залучення до суспільно корисних робіт, надання грантів на започаткування або розвиток власної справи.
Також для роботодавців, які працевлаштували людей зі статусом ВПО, передбачена грошова підтримка від держави. З початку року компенсації отримали 59 роботодавців, які загалом прийняли на роботу 68 ВПО.
Сприяють розвиткові підприємництва серед ВПО і наші міжнародні партнери. Торік за підтримки УВКБ ООН 13 внутрішньо переміщених родин започаткували власну справу. Допомагали у цьому напрямку також БО "БФ Рокада" та чеська організація "Людина в біді".
Продовжуємо надалі активно співпрацювати з міжнародними організаціями та залучати нові задля всебічної підтримки людей з числа ВПО, зокрема тих, які мають намір започатувати чи розвивати свій бізнес.
Варто зазначити, що на Прикарпатті почала діяти Регіональна цільова програма розвитку малого та середнього підприємництва на 2024-2027 рр., яка передбачає компенсацію відсоткових ставок за кредитами. Скористатись нею можуть ветерани, люди з числа ВПО та інші категорії населення.
Розвиток та підтримка бізнесу у час війни - особливо важливі, бо йдеться про сплату податків до бюджетів різних рівнів, створення нових робочих місць.