
27 квітня 2017 року на базі Прикарпатського національного університету розпочав роботу Молодіжний євроатлантичний безпековий форум за участі студентів з Івано-Франківського, Тернопільського, Чернівецького та Закарпатського регіонів.
Організаторами заходу виступили Посольство Литовської Республіки в Україні, Контактне Посольство НАТО в Україні та Прикарпатський національний університет. Форум присвячений питанням євроатлантичної безпеки та відбувається за підтримки Міністерства освіти і науки України, Міністерства молоді та спорту України. У роботі форуму також беруть участь ректор університету, професор Ігор Цепенда, Надзвичайний і Повноважний посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс, Комодор Військово-Морських Сил Норвегії і Радник командувача Об’єднаного військового центру НАТО у Ставангері Ганс Гельсет, колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко (2007-2009), колишній посол Литовської Республіки в Україні пан Пятрас Вайтєкунас (2010-2014), радник Постійного представництва Литви в НАТО Андріус Пурванескас.
“Я дуже радий бачити студентів із чотирьох регіонів. Я сподіваюся, це буде цікава робота. Прикарпатський університет дуже активний, зокрема, у питаннях євроатлантичної безпеки”, – зазначив Надзвичайний і Повноважний посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс, урочисто відкриваючи форум. Дипломат також додав, що мета заходу – пояснити, як працює НАТО як організація, які можливості вона приносить Україні. “Питань багато: питання військової безпеки, питання щодо роботи НАТО. Посольство Литви працює у цьому напрямку вже три роки, ми вважаємо, що нам необхідно спілкуватися зі студентами та пояснити, як працює НАТО і що ця робота приносить для України. Ми маємо зараз гібридні виклики, з якими стикається не лише Україна, а й Литва та інші країни. Це можна вирішити, посиливши співпрацю, інвестуючи у військову оборону та потужність. Зараз країни НАТО збільшують свій військовий бюджет, хоча раніше ми жили спокійно”, – висловився Марюс Януконіс, Надзвичайний і Повноважний посол Литовської Республіки в Україні.
Ректор університету Ігор Цепенда підкреслив важливість проведення форуму і зазначив, що на сьогодні завдання країни – виховати оборонні еліти, які завжди будуть пам’ятати, що потрібно формувати національну безпекову політику України і, в першу чергу, сподіватися на власні сили. Він зазначив, що форум є традиційним та існує для обміну студентів думками та можливості поспілкуватися з експертами НАТО, експертам у свою чергу, цікаво вислухати думки молодих людей. “Ви є саме тим поколінням, яке буде розвивати безпекову політику України. Такі зустрічі – це великий шанс для вас збагатитися не тільки інтелектуально, а й збільшити кількість знайомств, контактів”, – звернувся до студентів ректор.
Перед учасниками заходу виступив екс-міністр закордонних справ України Володимир Огризко, який зазначив, що такі зустрічі проводяться з метою повідомити максимально багато інформації про НАТО. “Є колега-військовий з Норвегії, працівники штабу НАТО та багато інших. Ми приїхали аби розповісти про безпеку та роботу НАТО. Ми можемо зробити свій внесок для того, щоб покращити безпеку в Європі. Розділяти НАТО і ЄС не можна, адже це однаково потрібно Україні”, – сказав Володимир Огризко.
У рамках програми форуму, який проходитиме 27-28 квітня, студенти візьмуть участь в інтерактивних дискусіях щодо зміни середовища глобальної безпеки, нових викликів безпеці, зокрема гібридним викликам. Будуть обговорені питання сучасної ролі НАТО, безпекової політики України та відносин НАТО-Україна. Крім того, учасники заходу матимуть змогу взяти участь у симуляції роботи Північноатлантичної ради та Комісії Україна-НАТО, де ознайомляться з процесом прийняття рішень у НАТО.