Проект був розроблений та затверджений Конституційною Комісією та переданий нею Президенту України відповідно до рішення Конституційної Комісії від 26 червня 2015 року.
Коментуючи вказаний законопроект, Президент зазначив: «Я уважно ознайомився з текстом змін до Конституції, наданим Конституційною Комісією, та, відповідно до рішення Конституційної Комісії від 26 червня, вніс до нього певні зміни. По-перше, це поправки техніко-юридичного характеру. По-друге - це зміни до прикінцевих та перехідних положень, метою яких є забезпечення безперервного виконання функцій органів державної влади на період реалізації в Україні конституційної реформи».
Метою запропонованих змін до Основного Закону є відхід від централізованої моделі управління в державі, забезпечення спроможності місцевого самоврядування та побудова ефективної системи територіальної організації влади в Україні, реалізація у повній мірі положень Європейської хартії місцевого самоврядування, принципів субсидіарності, повсюдності і фінансової самодостатності місцевого самоврядування. При цьому, запропоновані зміни відповідають встановленій у статті 1 Конституції України унітарній формі державного устрою.
Законопроектом пропонуються зміни в окремі положення Конституції України щодо адміністративно-територіального устрою. Зокрема, пропонується поділ території України на громади, які є первинною одиницею у системі адміністративно-територіального устрою України.
Довідка
З проектом Закону України "Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)" можна ознайомитися за посиланням.
Законопроект отримав позитивний висновок Венеціанської комісії (№ 803/2015 від 24 червня 2015 року).
Конституційну Комісію було створено Указом Президента України від 3 березня 2015 року № 119. Конституційна Комісія є спеціальним допоміжним органом при Президентові України, яка працює у складі трьох робочих груп, що розробляють зміни до Конституції України за пріоритетними напрямами реформування – децентралізації, удосконалення конституційних засад правосуддя та конституційного регулювання прав, свобод і обов’язків людини та громадянина.