«Вісім років тому ніхто уявити не міг, що безпека стане настільки важливою для існування не лише України, а під загрозу буде поставлена безпека регіону, Європи та всього світу», – зазначив Глава держави.
Президент наголосив, що вже більше року Україна бореться за свою незалежність та територіальну цілісність в умовах анексії Криму та агресії Росії на Донбасі. «Більше року ми стикаємось з викликами, які були спрямовані на знищення нашої держави. На сьогоднішній день в нас є підстави бути переконаними, що агресору потрібна вся Україна – слабка, дестабілізована, з дискредитованими європейськими цінностями і ідеями», – сказав Петро Порошенко.
Президент нагадав, що рік тому українська армія була зруйнована, зброя та техніка розпродана, а корумповане керівництво військового відомства знаходилось на службі у Росії. Українці об’єдналися для захисту своєї Батьківщини, і до 80% громадян в той чи інший спосіб підтримали оборону держави. «У нас немає жодного внутрішнього конфлікту. Навпаки, Україна під загрозою зовнішньої агресії стала єдиною як ніколи», – підкреслив Президент.
Петро Порошенко відзначив, що українців завжди намагалися роз’єднати питанням мови. Необхідність захисту своєї країни об’єднала громадян, незалежно від мови спілкування. Глава держави наголосив, що українцям вдалося втриматись завдяки високому бойовому духу, а також тому, що дуже швидко вдалося створити потужну проукраїнську коаліцію в світі.
Президент підкреслив, що за останній рік змінилася не лише Україна, але й Європа, яка змогла об’єднатися в підтримці Української держави і ввести санкції стосовно російського агресора. Останній рік показав, що старі формати безпеки, які були розроблені після Другої світової війни, не працюють. «Був розроблений механізм Ради безпеки ООН, однак він не працює, коли один з постійних членів виявляється агресором і має можливість, застосовуючи право вето, заблокувати ефективні заходи», – зазначив Петро Порошенко. Президент наголосив, що запропонований ним механізм розміщення миротворчої місії під егідою ООН стане лакмусовим папірцем.
Глава держави відзначив важливість дискусії та форумів на безпекову тематику для знаходження нової системи безпеки. «Світ шукає нові форми, щоб забезпечити безпеку», – підкреслив Петро Порошенко.
Президент вкотре наголосив, що Україна ніколи не хотіла війни і чітко дотримується Мінських домовленостей, які направлені на врегулювання ситуації на Донбасі мирним шляхом. Однак, протилежна сторона їх порушує. «Розвиток подій після підписання Мінських угод доводить, що нам потрібен ефективний механізм імплементації Мінських домовленостей. Бо слово і підпис, які працювали раніше, більше не працюють», – сказав Президент. Глава держави нагадав, що на необхідності виконання Мінських угод наголошують більшість демократичних країн та міжнародних організацій.
Петро Порошенко підкреслив, що з території України мають бути виведені іноземні війська, мають бути звільнені всі заручники та незаконно утримувані на території Росії, включно з Надією Савченко. Особливо Президент підкреслив важливість відновлення контролю над україно-російським кордоном. «Ключовим елементом миру та мирного плану є кордон. Закрийте кордон і виведіть іноземні війська та найманців з України!», – наголосив Глава держави. Він підкреслив, що Україна має та надала докази присутності російських військових та спецпризначенців на території України. «Світу потрібно пояснення, що вони роблять на українській території», – наголосив Президент.
Петро Порошенко висловив задоволення рівнем підтримки, діалогу і планами міжнародних партнерів України, в тому числі щодо санкцій проти агресора та допомоги в питанні посилення української економіки. Президент наголосив, що необхідна координації дій для імплементації Мінських домовленостей.
Глава держави також наголосив на важливій ролі для врегулювання ситуації на Донбасі проведення чесних виборів в регіоні.
Президент запевнив, що Україна буде змінюватись за ключовими напрямами і проводити реформи щодо децентралізації, у тому числі шляхом конституційних змін, забезпечення економічного зростання та боротьби з корупцією, побудови незалежної судової гілки влади, деолігархізації, демонополізації та дерегуляції для поліпшення інвестклімату. «Ми будемо будувати вільну, незалежну країну, яка буде мати перспективу членства в Європейскому Союзі і відповідати критеріям, щоб подати заявку», – наголосив Президент.
Україна продовжить укріплювати свою оборону. Президент позитивно оцінив відмову від позаблокового статусу. «Ми скасували ганебний статус позаблоковості, і ті, хто казали і стверджували про цю позаблоковість, мають зараз понести відповідальність, бо вони разом з тими, хто зруйнував Збройні Сили, дозволили критично опустити рівень безпеки країни», – наголосив Президент.
«Ми будемо будувати Україну разом з українським народом та нашими міжнародними партнерами. І ми переможемо», – резюмував Петро Порошенко.