14 березня 2024 року відбулися Конгресові слухання проєкту Національного плану з енергетики та клімату.
Захід організували Офіс Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України та Міністерство економіки України. На слухання зареєструвалися приблизно 1100 учасників, що найвищим показником залучення у 2024 році.
Національний план з енергетики та клімату (НПЕК) – це стратегічний документ, спрямований на узгодження енергетичної та кліматичної політики для забезпечення сталого розвитку та відновлення економіки України. Україна, як учасник Енергетичного Співтовариства та країна-кандидат на вступ до ЄС, зобов’язалася розробити цей План згідно з вимогами європейського законодавства.
Розробку проєкту координує Міністерство економіки України. Також до процесу були долучені всі ключові міністерства і відомства, а також незалежні експерти під егідою аналітичного центру DiXi Group та ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України» за підтримки Посольства Великої Британії та Net Zero World Initiative.
За словами заступника міністра економіки Олексія Соболева, НПЕК є важливим одразу з декількох аспектів.
“Це документ, який обʼєднує цілі всіх стратегій і всього, що Україна має виконати у секторах економіки, енергетики та клімату. І, обʼєднавши ці цілі, є змога змоделювати те, що необхідно для їх досягнення. План показує загальну картинку, як наша країна виглядатиме у 2030 році і надалі. Цю картинку ми і покажемо сьогодні. Друга частина цього плану показує те, скільки ми можемо досягти амбітних цілей до 2030 року з тими ресурсами і політиками, що є вже зараз. А також з додатковими політиками, які можна впровадити”, – підкреслив Олексій Соболев.
Заступник міністра також звернув увагу, що обговорення проєкту також необхідне для того, щоб представники влади різних рівнів могли висловити свою думку щодо документа. Це допоможе надалі сформулювати НПЕК так, щоб його могли реалізувати у всіх громадах України.
Керівник Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад В’ячеслав Негода звернув увагу на важливість синхронізації завдань Національного плану з локальними стратегіями розвитку.
“Це потрібно враховувати, тому що в майбутньому, в рамках співпраці і партнерств з колегами з інших країн, якщо у таких стратегіях будуть враховані пункти плану, то громадам буде легше отримувати підтримку з боку фондів ЄС”, – підкреслив Вʼячеслав Негода.
Під час слухання щодо НПЕК представники органів місцевого самоврядування, ОВА та РВА, всеукраїнських асоціацій, які брали участь, ознайомилися з ключовими аспектами:
- роллю Національного плану з енергетики та клімату у процесі євроінтеграції України;
- розробкою НПЕК в Україні;
- структурою НПЕК;
- процесами підготовки плану;
- підходами у питаннях енергетики і клімату;
- ключовими цілями і політиками;
- попередніми результатами моделювання розвитку енергетики тощо.
Конгресові слухання є майданчиком відкритого і прямого діалогу між представниками центральних органів виконавчої влади, обласних військових адміністрацій, обласних рад, місцевого самоврядування, всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування, проєктів МТД, експертів, які залучені до розробки та реалізації нової державної регіональної політики, задля порозуміння та співпраці, у тому числі в реалізації Дорожньої карти щодо вступу України в ЄС.