Кір – небезпечне вірусне захворювання

06.09.2017
Кір – небезпечне вірусне захворювання

Кір – небезпечне вірусне захворювання, що є однією із основних причин дитячої смертності у світі. Хвороба дуже швидко поширюється – вірус кору передається при кашлі, чханні чи тісному контакті з хворим. Загалом аналіз захворюваності на кір в Україні вказує на періодичну циклічність епідемічного процесу. За останні 15 років відмічалось 3 епідемічні підйоми кору (2001, 2006, 2012 р).

Симптоми захворювання на кір: сильний головний біль, слабкість, температура до 400 С, відсутній апетит, нежить, сухий болісний кашель, червоний набряк слизової горла, збільшені шийні лімфатичні вузли, запалення слизової оболонки ока (очі червоніють, з’являється сльозотеча, світлобоязнь), на 2-3 день появляються рожеві крапкові висипання на піднебінні, дрібні білі цятки на слизовій оболонці щік, ясен і губ, з 4-го дня висип поширюється по тілі (численні дрібні червонуваті плямки і пухирці), спочатку на шкірі голови, за вухами, на обличчі, з наступного дня – на тулубі, ще через день – на руках і ногах, підсилюються катаральні явища (нежить, кашель).

Основний спосіб профілактики – щеплення, які проводяться відповідно до Календаря профілактичних щеплень, затвердженого наказом МОЗ України від 16.09.2011 № 595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів», (у редакції наказу МОЗ України від 11.08.20014 року № 551).

Згідно з Календарем, перше щеплення для профілактики кору, паротиту та краснухи проводиться комбінованою вакциною (далі — КПК) у віці 12 міс; друге — у 6 років. Дітям віком 15 років, які отримали 1 або 2 щеплення проти кору, але не вакциновані проти паротиту й краснухи і не хворіли на зазначені інфекції, проводиться планове щеплення проти паротиту (хлопці) або проти краснухи (дівчата). Зазначена схема знижує не лише рівень захворюваності на кір, паротит та краснуху, а й запобігає розвитку ускладнень. Необхідно зазначити, що зазвичай у дітей перебіг краснухи в легкій формі, але у вагітних може викликати загибель або вроджену краснуху плода, що проявляється вадами розвитку серця, очей, центральної нервової системи та іншими тяжкими хворобами. За даними ВООЗ вакцинація лише дорослих (жінок) проти зазначеної хвороби не змінює динаміку передачі вірусу краснухи, в свою чергу, зменшення кількості щеплених дітей призводить до підвищення ризику виникнення вродженої краснухи.

На сьогоднішній день усі заклади охорони здоров’ярайону мають достатній запас вакцини проти кору, паротиту і краснухи (КПК).

Імунологи закликають батьків прищеплювати своїх дітей. Усі профілактичні щеплення дітям від 0 до 18 років в Україні проводяться безкоштовно.

Питання інфекційних захворювань, зокрема кору, набуло надзвичайно шаленого темпу, і про це повинні говорити всі, щоб батьки зрозуміли потребу вакцинації своїх дітей. Пропаганда, яка декілька років проводилась проти щеплення, вилилась сьогодні в таку ситуацію, що понад 500 дітей в області захворіли на кір. Розпочалося навчання в школах, діти прийшли в садочки де між ними будуть контакти і саме тому всі повинні відповідально віднестись до цієї ситуації та перервати ланцюг поширеності захворювання на кір шляхом проведення профілактичних щеплень.

Поділитися: