27 жовтня – День української писемності та мови

27.10.2023

День української писемності та мови з 1997 року раніше традиційно відзначали 9 листопада, у день пам’яті преподобного Нестора Літописця, якого вважають батьком української писемності.

Цього року дата свята змінилася – Україна вперше відзначає День української писемності та мови 27 жовтня. Перенесення пов’язане з переходом на новий церковний календар, згідно з яким дати неперехідних свят змістилися на 13 днів раніше. Тож день пам’яті святого Нестора Літописця випадає на 27 жовтня.

28 липня 2023 року Президент України підписав указ про зміну дати святкування Дня української писемності та мови – з 9 листопада на 27 жовтня.

Українська мова – одна з найбагатших та наймилозвучніших мов світу. Вона походить від єдиного праслов’янського кореня. Формуватися українська мова почала у VI столітті, цей процес тривав до XVI століття.

Ось що маємо зараз:

  • в українській мові – близько 256 тисячі слів, але вона стрімко розвивається, тож насправді ця цифра зараз більша;
  • найбільш уживана літера в українській мові – літер "п", на неї починається найбільша кількість слів, найменш уживана – літера "ф";
  • українська мова – найбагатша на зменшувальні форми, наприклад, її має навіть слово "вороги" – "вороженьки";
  • "Заповіт" Т. Г. Шевченка – рекордсмен серед переведених творів, його переклали 147 мовами;
  • найстарішою українською піснею вважається пісня "Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш".

Державною українська мова стала 26 жовтня 1989 року, нині нею володіє близько 45 мільйонів людей у всьому світі.

Щороку в День української писемності та мови стартує Міжнародний конкурс ім. Петра Яцика. У ньому беруть участь знавці мови з 20 країн світу.

Також одна з традицій свята – радіодиктант національної єдності. Цього року українці 23-й рік поспіль писатимуть радіодиктант – текст його створила українська поетеса та перекладачка Катерина Калитко, називається він "Дороги України", читатиме – актор театру та кіно Олексій Гнатковський. Написати радіодиктант (а потім надіслати його на перевірку) може кожен бажаючий, у будь-якій точці світу. Головна мета радіодиктанту єдності – не перевірити знання, а об'єднати українців в Україні та за її межами.

За час свого існування українська мова пережила не менше пів тисячі циркулярів та указів, постанов і ухвал, розпоряджень та наказів про заборону. Але вона вистояла! І сьогодні, маючи безпрецендентну підтримку за всі роки новітньої історії незалежності, пішла у свій вирішальний контрнаступ. Кожен, говорячи українською, наближає Перемогу!

Зі святом, дорогі українці!

Поділитися: